آخرین اخبار

چین ؛ بزرگ ترین بازار کالاهای لوکس

 سهم سرزمین اصلی چین از بازار جهانی کالاهای لوکس در سال ۲۰۲۱ با افزایش خرید مصرف کنندگان چینی افزایش یافت و این کشور را در مسیر تبدیل شدن به بزرگ ترین بازار کالاهای لوکس جهان تا سال ۲۰۲۵ قرار داد.

به گزارش نقش نیوز به نقل از ایسنا، شرکت مشاوره “بین اند کامپانی” (Bain & Company) در گزارش سالانه خود از بخش کالاهای لوکس اعلام کرد مصرف کنندگان چینی هر چند به دلیل محدودیت های کرونایی نمی توانند به راحتی به خارج سفر کنند، در داخل کشور هزینه بیشتری برای خرید کالاهای لوکس انجام می دهند.فروش کالاهای لوکس شخصی در سرزمین اصلی چین در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال پیش از آن ۳۶ درصد رشد کرد و به ۴۷۱ میلیارد یوان (۷۳.۵۹ میلیارد دلار) رسید. این رقم بیش از دو برابر ۲۳۴ میلیارد یوان بود که در سال ۲۰۱۹ برای خرید کالاهای لوکس در سرزمین اصلی چین هزینه شده بود.

طبق گزارش شرکت بین، سهم سرزمین اصلی چین از بازار لوکس جهان به حدود ۲۱ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کرد که بالاتر از ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۰ بود. انتظار می رود این روند رشد ادامه پیدا کرده و تا سال ۲۰۲۵ چین را به بزرگ ترین بازار کالاهای لوکس در جهان تبدیل کند.

به گفته تحلیلگران شرکت بین، چین با رشد طبقه متوسط این کشور، بهترین داستان مصرف کننده در جهان مانده و میانگین درآمد قابل هزینه بالاتر از تورم مانده است.فروش کالاهای چرم حدود ۶۰ درصد رشد کرد و سریع‌ترین رشد را در میان بخش های مختلف بازار داشت و پس از آن کالاهای مد و لایف استایل با رشد ۴۰ درصدی قرار گرفتند.عامل اصلی رشد بازار لوکس در چین، رشد فروشگاه های بدون تعرفه در استان جزیره‌ای هاینان واقع در جنوب این کشور بوده است. در دو سال گذشته، سیاست های جدید دولت، مالیات ها را کاهش داده و تدابیر مساعد کسب و کار دیگری معرفی کرده تا این منطقه را به یک بندر تجارت آزاد و مرکز مصرف بین‌المللی تبدیل کند.

حتی پیش از این که محدودیت های سفر مربوط به پاندمی کووید ۱۹ مانع از سفرهای خارجی مصرف کنندگان چینی شود، برندهای لوکس به دلیل اعتراضات خشونت آمیز در هنگ کنگ، به هاینان و مناطق دیگر سرزمین اصلی چین مهاجرت کرده بود.فروش کالاهای لوکس در فروشگاه های بدون تعرفه هاینان پس از رشد ۱۲۲ درصدی در سال ۲۰۲۰، رشد سالانه ۸۵ درصد را در سال ۲۰۲۱ داشت و به ۶۰ میلیارد یوان رسید. سهم فروشگاه های هاینان از فروش کالاهای لوکس شخصی چین در سال ۲۰۲۱ به ۱۳ درصد در مقایسه با ۹ درصد در سال ۲۰۲۰ و شش درصد در سال های پیش از آن رسید.

تحلیلگران واحد اکونومیست اینتلیجنس انتظار دارند با گشایش فروشگاه های جدید بدون تعرفه در شهرهای بزرگ مانند پکن، تیان جین و شانگهای، سیاست های جدید دولت کمک کند ،بازار داخلی کالاهای لوکس بدون تعرفه در فاصله سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ حدود چهار برابر افزایش پیدا کند و به ۲۵۸ میلیارد یوان برسد. اما این مشروط به آن است که مقامات چینی ،محدودیت های مربوط به سفر بین‌المللی و سقف خرید بدون تعرفه را تسهیل کنند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، هزینه جهانی برای خرید کالاهای لوکس در سال ۲۰۲۱ به ۲۸۳ میلیارد یورو (۳۲۰.۶ میلیارد دلار) رسید و بخشی از افتی که در سال ۲۰۲۰ داشت را جبران کرد و از سطح ۲۸۱ میلیارد یورو فروش کالاهای لوکس در سال ۲۰۱۹ عبور کرد. با این حال مصرف کنندگان چینی در سال میلادی گذشته حدود ۳۰ میلیارد یورو کالاهای لوکس کمتری در مقایسه با سال ۲۰۱۹ خریداری کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا