آخرین اخبارسیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا: رویکرد آمریکا در قبال ایران تغییری نکرده است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت که رویکرد کلی دولت بایدن در قبال ایران پس از توافق بر سر آمریکایی‌ های بازداشت شده در ایران تغییر نکرده است و واشنگتن استراتژی بازدارندگی، فشار و دیپلماسی را دنبال خواهد کرد.

وی در یک نشست خبری گفت که با خانواده برخی از بازداشت شدگانی که از زندان به حصر خانگی منتقل شده‌اند صحبت کرده است.

ایران هفته گذشته اعلام کرد به پیش توافقی با ایالات متحده دست یافته است که در نهایت پنج آمریکایی بازداشت شده در ایران و شماری از ایرانیان زندانی در ایالات متحده آزاد خواهند شد. این توافق همچنین طبق گفته ایران به آزاد شدن دارایی‌های مسدود شده این کشور در کره جنوبی منجر می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته گفت که تهران و واشنگتن در مورد آزادی سازی شش میلیارد دلاری دارایی‌ های مسدود شده در کره جنوبی و آزادی زندانیان ایرانی-آمریکایی به توافق رسیده‌ اند.

بلینکن: در جایی هستیم که حتی راجع‌ به توافق هسته‌ ای با ایران صحبت هم نمی‌ کنیم و توافق تهران و واشنگتن بر سر زندانیان آمریکایی؛ بلینکن: فشار و تحریم بر ایران ادامه خواهد یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا: رویکرد آمریکا در قبال ایران تغییری نکرده است
وزیر امور خارجه آمریکا: رویکرد آمریکا در قبال ایران تغییری نکرده است

بلینکن همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که به فشار بر ایران بر سر برنامه هسته‌ای مورد مناقشه‌ اش ادامه خواهند دارد. این در حالی است که مذاکرات با میانجی‌گری اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با شکست روبرو شده است

وی افزود: «ما به صراحت گفته‌ایم که ایران باید برای ایجاد فضا در دیپلماسی آینده، تنش‌زدایی کند.»

بلیکن گفت که ایالات متحده «متعهد به تضمین این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند» و ایران را «به‌خاطر نقض حقوق بشر» و «اقدامات بی‌ثبات کننده خود» پاسخگو کند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ایران تولید اورانیوم در سطح نزدیک به استفاده نظامی را کاهش داده است، گفت: «من نمی‌توانم این گزارش‌ها را تایید کنم. آنچه می‌توانم بگویم این است که ما از هر اقدامی که ایران برای کاهش تنش بردارد استقبال می‌کنم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا