آخرین اخبارعلمی و فناوری

معرفی کامل لیست دانشگاه های دارای رشته MBA در ایران

 

 

رشته MBA یا مدیریت کسب و کار، به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی در میان افراد شاغل و جویای کار، به دانشجویان در ارتقای مهارت‌های لازم برای مدیریت و رهبری سازمان‌ها یاری می‌رساند. در ایران، دانشگاه‌های متعددی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به ارائه این رشته می‌کنند. در این مقاله، به معرفی کامل لیست دانشگاه‌های دارای رشته MBA در ایران خواهیم پرداخت و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دانشگاه‌های دولتی ارائه دهنده رشته MBA

 

  • دانشگاه تهران: به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران، در دانشکده‌های مدیریت و علوم اقتصادی خود، رشته MBA را در گرایش‌های مختلف مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، مدیریت فناوری اطلاعات و … ارائه می‌کند. این دانشگاه سابقه طولانی در تربیت مدیران موفق در سطوح مختلف دارد و از اساتید برجسته و مجرب در این رشته بهره می‌برد.

 

  • دانشگاه علامه طباطبایی: دانشکده مدیریت و حسابداری این دانشگاه، در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش‌های متنوعی از رشته MBA را به دانشجویان ارائه می‌دهد. از جمله این گرایش‌ها می‌توان به مدیریت بازاریابی، مدیریت دولتی، مدیریت بین‌الملل، مدیریت پروژه و … اشاره کرد. این دانشگاه با رویکردی نوین به آموزش مدیریت، به دنبال تربیت مدیرانی خلاق و کارآمد برای جامعه است.

 

  • دانشگاه شهید بهشتی: دانشکده مدیریت و اقتصاد این دانشگاه، با سابقه درخشان در تربیت مدیران موفق، رشته MBA را در گرایش‌های مختلف مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت تولید و عملیات و … ارائه می‌کند. این دانشگاه با بهره‌گیری از امکانات آموزشی و پژوهشی مناسب، به دنبال ارتقای کیفیت آموزش در این رشته است.

 

  • دانشگاه صنعتی شریف: دانشکده مدیریت و اقتصاد این دانشگاه، با رویکردی نوین به آموزش مدیریت، رشته MBA را در گرایش‌های مختلف مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت کارآفرینی و … ارائه می‌کند. این دانشگاه با تاکید بر خلاقیت و نوآوری، به دنبال تربیت مدیرانی توانمند برای دنیای امروز است.

 

  • دانشگاه امیرکبیر: دانشکده مدیریت و اقتصاد این دانشگاه، با تمرکز بر مدیریت صنعتی، رشته MBA را در گرایش‌های مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت پروژه، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی و … ارائه می‌کند. این دانشگاه با سابقه طولانی در آموزش مدیریت صنعتی، به دنبال تربیت مدیرانی متخصص برای صنعت کشور است.

 

  • سایر دانشگاه‌های دولتی: دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، خوارزمی، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، کرمان، گیلان، مازندران، یزد، زنجان، کردستان، هرمزگان، ایلام، لرستان و سمنان نیز در لیست دانشگاه‌های دارای رشته MBA قرار دارند. هر کدام از این دانشگاه‌ها، گرایش‌های خاص خود را در این رشته ارائه می‌کنند.

 

دانشگاه‌های آزاد اسلامی ارائه دهنده رشته MBA

  • واحد علوم و تحقیقات تهران: به عنوان بزرگترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی، در دانشکده مدیریت و اقتصاد خود، رشته MBA را در گرایش‌های مختلف مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت دولتی، مدیریت منابع انسانی و … ارائه می‌کند. این واحد دانشگاهی با برخورداری از امکانات و تجهیزات مناسب، به دنبال ارتقای کیفیت آموزش در این رشته است.

 

  • واحد تهران مرکز: این واحد دانشگاهی نیز در دانشکده مدیریت خود، رشته MBA را در گرایش‌های مختلف مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی، مدیریت بین‌الملل و … ارائه می‌کند. این واحد دانشگاهی با موقعیت مکانی مناسب در مرکز تهران، دسترسی آسان را برای دانشجویان فراهم کرده است.

 

  • واحد کرج: دانشکده مدیریت و اقتصاد این واحد دانشگاهی، رشته MBA را در گرایش‌های مختلف مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت صنعتی، مدیریت فناوری اطلاعات و … ارائه می‌کند. این واحد دانشگاهی با نزدیکی به تهران، امکان تحصیل در رشته MBA را برای افراد ساکن در این منطقه فراهم کرده است.

 

  • سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی: واحدهای تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، کرمان، اهواز، رشت، ارومیه، زنجان، یزد، سمنان، قزوین، بندرعباس و … نیز در لیست دانشگاه‌های دارای رشته MBA قرار دارند. هر کدام از این واحدها، گرایش‌های خاص خود را در این رشته ارائه می‌کنند.

اگر به دنیای کسب و کار، کارآفرینی و استارتاپ علاقمند هستید برای ارتباط با رسانه ما می‌توانید “دانشگاه کسب و کار” را در گوگل سرچ کنید.

 

نکاتی در انتخاب دانشگاه برای رشته MBA

  • اعتبار و رتبه دانشگاه: در انتخاب دانشگاه برای رشته MBA، توجه به اعتبار و رتبه دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. دانشگاه‌های معتبر با سابقه درخشان در آموزش، از اساتید برجسته و مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی مناسب بهره می‌برند.

 

  • گرایش‌های ارائه شده: گرایش‌های مختلفی در رشته MBA ارائه می‌شود که هر کدام به موضوعی خاص می‌پردازند. در انتخاب دانشگاه، به گرایش‌های ارائه شده توجه کنید و گرایشی را انتخاب کنید که با علایق و اهداف شغلی شما همسو باشد.

 

  • هزینه تحصیل: شهریه دانشگاه‌های مختلف برای رشته MBA متفاوت است. در انتخاب دانشگاه، به هزینه تحصیل و توان مالی خود توجه کنید.

 

  • موقعیت مکانی: در انتخاب دانشگاه، به موقعیت مکانی آن توجه کنید. اگر تمایل به تحصیل در شهر محل سکونت خود دارید، دانشگاه‌های آن شهر را بررسی کنید.

جمع‌بندی

رشته MBA در دانشگاه‌های مختلف ایران ارائه می‌شود. در انتخاب دانشگاه، به اعتبار و رتبه دانشگاه، گرایش‌های ارائه شده، هزینه تحصیل و موقعیت مکانی آن توجه کنید. در این مقاله، لیست دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی ارائه دهنده رشته MBA به همراه گرایش‌های مختلف آن ارائه شده است. همچنین اگر به مباحث کارآفرینی و استارتاپی علاقه‌مند هستید میتوانید از وبسایت‌هایی مانند entrepreneur.com، businessuni.net ، hbr.org و forbes.com استفاده کنید و از جدیدترین مطالب دنیای کارآفرینی و استارتاپ مطلع شوید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. با عرض سلام و خداقوت
  در راستای تحقیقات من برای یک دوره MBA خوب در ایران این مقاله خیلی کمک کننده بود
  خیلی ممنون بابت این مقاله کاربردی و سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا