آخرین اخباراجتماعی

مشکلات آموزش زبان انگلیسی در مدارس

درس زبان انگلیسی در مدارس از مهم ترین دروس دانش آموزان است .زبان انگلیسی و چگونگی آموزش آن در مدارس با مشکلاتی مواجه است .اغلب معلمان نیز با این نوع مشکلات و چگونگی آموزش زبان انگلیسی در مدارس مواجه هستند. در این زمینه متاسفانه ، منابعی برای درس زبان انگلیسی ارائه می‌شود که چندان به یادگیری موثر دانش آموزان  کمک نمی‌کند. بی‌حوصلگی و عدم علاقه دانش آموزان به یادگیری زبان انگلیسی نیز مزید بر علت  شده و این امر یکی از چالش های  آموزش زبان انگلیسی در مدارس است.

بازخورد سیستم آموزشی ما در مدارس در آمورش زبان های خارجه همچون عربی و انگلیسی نشان می دهد که ما در حوزه ی آموزش این زبان ها مشکلات عدیده ای داریم و این موارد سبب شده یا دانش آموزان تمایلی به یادگیری زبان نداشته باشند و یا در صورت تمایل ، نظام آموزشی ما کارایی لازم را در برآورده کردن نیازهای دانش آموزان نداشته و دانش آموزان و والدین برای یادگیری زبان دست به دامن موسسات و آموزشگاه های خارج از مدارس شوند.

اما دلایل این ناکارامدی و عدم یادگیری دانش آموزان در مدرسه چیست؟ چه عواملی سبب می شود که نظام آموزشی ما در این زمینه موفق نیست و چرا در طول این سال ها  ، درصدد برطرف کردن این نواقص بر نیامده است.

شاید اصلی ترین علت در این حوزه را بتوان  در استفاده از روش های منسوخ شده ی در تدریس جستجو کرد و در حالیکه هر یک از موسسات آزاد در سطح کشور از جدید ترین متدها و روش های بین المللی در آموزش زبان بهره می برند. نظام آموزشی ما در طی این سال ها ، کوچک ترین تغییری نکرده است. اولویت در تدریس گرامر، بازخوردهایی همچون امتحان ، نمره و معلم محور بودن کلاس ها به جای دانش آموز محور بودن، از روش‌های منسوخ شده‌ ی تدریس این زبان  در مدارس است. کلاس های زبان انگلیسی در مدارس یکنواخت است و از هیچ روش خلاقانه ای مثل اجرای نمایش، دیدن فیلم و … استفاده نمی شود. این کلاس ها همواره معلم محورند و عموما دانش آموزان مشارکتی در برگزاری کلاس ها ندارند. در کلاس های زبان انگلیسی عموما به تدریس گرامر به روش‌های سنتی، روخوانی لغات و متن درس و حل تمرین‌ها پرداخته می شود.

البته نباید از یکی از مهم ترین عوامل بی علاقگی دانش آموزان به یادگیری این زبان  که همان ضعف در نگارش کتب درسی است بی تفاوت بود. تالیف این کتاب ها در طول این سال ها تغییر عمده ای نداشته و کوچک ترین جذابیتی برای دانش‌آموزان ندارد.

آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی

در واقع با روش های تدریس قدیمی، دانش‌آموزان قادر نخواهند بود ، کوتاه ‌ترین مکالمه ‌ای در حد معرفی خود و خانواده، داشته‌ باشند و این دقیقا همان شرایطی است که این سال ها مکررا با آن روبرو بوده ایم. یکی از مشکلات آموزش این زبان در مدارس، استفاده از زبان فارسی در کلاس است. نکته ی مهمی که در آموزشگاه های زبان بطور جدی به آن پرداخته می شود و هیچ زبان آموزی حق استفاده از زبان فارسی را در کلاس ها ندارد. گوش دادن به سی دی های آموزشی و تماشای فیلم های آموزشی و البته فعالیت های خلاقانه ی آموزشی از جمله عواملی هستند که می توانند بخشی از ناکارامدی سیستم آموزشی ما در تدریس زبان انگلیسی را پوشش دهند .

تدریس بر پایه‌ ی رقابت سالم و تشویق و تمرکز بر نقاط قوت دانش‌آموزان و تشویق آن‌ ها به زبان آموزی از سوی معلمین نیز می تواند تسهیل کننده ی پروسه ی زبان آموزی در مدارس باشد. همین عوامل مذکور سبب شده است که همان دانش آموزی که در مدارس کوچک ترین علاقه ای به آموزش زبان انگلیسی ندارد، با اشتیاق به موسسات بیرون مراجعه و در نهایت به خوبی زبان انگلیسی را آموزش ببیند و یاد بگیرد.

خوشدل – کارشناس اجتماعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا