آخرین اخباراجتماعی

خسارات مالی و اقتصادی فرونشست زمین

عباس محمدی اباذری – کارشناس محیط زیست

 

فرونشست زمین یک پدیده طبیعی است که در بسیاری از نقاط جهان، از جمله ایران، رخ می ‌دهد. این پدیده ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عوامل طبیعی، انسانی و زیست محیطی رخ دهد و پیامدهای مهمی برای جوامع و محیط زیست داشته باشد.

فرونشست زمین می‌ تواند خسارات مالی و اقتصادی جدی برای جوامع ایجاد کند. این پدیده می‌ تواند منجر به خرابی و تخریب سازه‌ های زیرساختی مانند خطوط لوله، آب‌ رسانی، برق و جاده‌ ها شود. همچنین، خسارات به محیط زیست و منابع طبیعی نیز می ‌تواند منجر به کاهش تولید و درآمد در مزارع میوه شود. فرونشست زمین می ‌تواند به طور مستقیم تهدیدی برای امنیت و زندگی انسان ها باشد. وجود تخلفات و حفره‌ های بزرگ در خاک می ‌تواند باعث فروپاشی ساختمان ‌ها و سازه‌ های زیرزمینی شود و خطرات فراوانی برای افرادی که در نزدیکی این مناطق زندگی می ‌کنند ایجاد کند.

بطور کلی هر گونه تغییری در ساختار خاک و زمین می ‌تواند به کاهش تنوع زیستی، از دست رفتن آب‌ های زیرزمینی و کاهش تولید محصولات کشاورزی منجر و باعث آسیب های جدی به زیستگاه‌ های طبیعی و کاهش تعداد جانوران و گیاهان محلی شود. از همه مهم تر فرونشست زمین ، تأثیر زیادی بر منابع آبی کشور خواهد داشت. تغییر در ساختار خاک و زمین منجر به کاهش جریان آب ‌های سطحی و کاهش ذخایر آب های زیرزمینی می شود و حتی تاثیرات مخربی بر تأمین آب شرب، آبیاری و استفاده‌های دیگر از منابع آبی خواهد داشت.

تحقیقات زمین ‌شناسی در ایران در کرسی های متفاوت ساختار زمین و فرونشست را بررسی کرده اند و اطلاعاتی در باره رخدادها، علل و مکانیسم‌ های فرونشست در مناطق مختلف ایران ارائه و ارزیابی نموده اند که سبب شده آمارهای ارائه شده وضعیت فرو نشست زمین در کشور را بحرانی ارزیابی کنند. این تحقیقات شامل بررسی خسارات مالی، تأثیرات بر زندگی انسانی، تغییرات در محیط زیست و منابع آبی و تأثیر بر بخش کشاورزی می ‌شوند.

فرونشست زمین زیر پوست شهر
فرونشست زمین زیر پوست شهر

روش‌های پیشگیری، روش‌های تعمیر و تقویت، استفاده از فناوری‌های نوین، برنامه‌ریزی شهری از جمله مباحثی هستند که به پیشگیری از این فاجعه ی زیست محیطی کمک می کنند. مطالعه اجرای پروژه‌های زیرساختی با استفاده از روش‌های پیشگیرانه، بهبود مدیریت آب و خاک و ایجاد سیستم‌ های آبیاری در این حوزه بسیار حائز اهمیت اند. همچنین استفاده از روش‌های مهندسی مانند تزریق مواد تقویتی در خاک و استفاده از سازه‌های مقاوم در برابر فرونشست نقش بسزایی در جلوگیری از فرونشست ها دارند. بررسی تأثیرات فرونشست زمین بر توسعه شهری، اصلاح طرح‌ های شهری و از همه مهم تر، ارائه راهکارهای مدیریت شهری در این حوزه بسیار مهم و قابل توجه است.

مقالات علمی و راهنمایی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در راستای پایان‌ نامه‌های دانشجویی در این حوزه می‌ تواند منبع مناسبی برای کسب اطلاعات بیشتر و البته راه حل های کاربردی در مورد راهکارهای مدیریت و کنترل فرونشست زمین در ایران باشند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا