آخرین اخباراستان ها

تاکسی های پایتخت به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نمی کنند!

امسال و در مقایسه با سال گذشته میزان مراجعات تاکسی های پایتخت به مراکز معاینه فنی شهر تهران یک چهارم کاهش یافته است!

به گزارش نقش نیوز ، سید محمد مهدی میرزایی قمی مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، با بیان این مطلب اظهار داشت: تحلیل نتایج آزمون خودروهای سنگین مراجعه کننده به مراکز شهر تهران نشان می دهد ۴۷ درصد از خودروهای سنگین دارای نقص فنی و ایمنی بوده و در بار نخست موفق به دریافت معاینه فنی نمی شود.

وی با اشاره به مراجعه یک هزار و ۲۱۰ دستگاه اتوبوس شرکت واحد به مراکز معاینه فنی پایتخت در دو ماهه نخست امسال، تصریح کرد: ذرات معلق یکی از مهمترین آلاینده ها در شهر تهران هستند که براساس سیاهه انتشار سال ۱۳۹۶ شهرداری تهران اتوبوس های شرکت واحد در انتشار آن سهم ۵.۷ درصدی دارند. بر همین اساس با توجه به اهمیت موضوع کاهش آلودگی هوا و حفظ ایمنی و سلامت شهروندان برای مدیران شهری، برای تدقیق در کنترل دوره ای وضعیت آلایندگی و ایمنی این خودروها بنا بر هماهنگی انجام شده با شرکت واحد اتوبوسرانی امسال نسبت به برنامه ریزی جهت اعزام اتوبوس های شرکت واحد به مراکز معاینه فنی شهر تهران اقدام شده است که خوشبختانه آمار نشان می دهد در دو ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته حداقل میزان مراجعات ۴۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی با اشاره به مراجعه ۵ هزار و ۳۵۷ دستگاه دستگاه تاکسی پایتخت در دو ماهه نخست امسال گفت: حدود ۶۰ هزار تاکسی در شهر تهران فعال هستند که بالغ بر ۵۰ درصد آن با سن بالای ۱۰ سال بوده و سالانه بایستی چهار مرتبه و مابقی آن سالانه دو مرتبه به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند. با لحاظ تعداد و سن تاکسی های پایتخت بایستی مراجعه حداقل سالانه ۱۸۰ هزار نوبت این خودروها به مراکز معاینه فنی انجام شود که با توجه به آمار مراجعات در سال گذشته سهم مراکز معاینه فنی شهر تهران از این تعداد تنها ۱۶ درصد می باشد.

وی در خصوص مراجعه تاکسی های پایتخت به مراکز خارج از تهران گفت: بنا بر اعلام سامانه یکپارچه معاینه فنی کشوری سیمفا، مراکز معاینه فنی خودروهای شهر تهران در مقایسه با سایر مراکز کشور به صورت دقیق تر و ضابطه مند تری نسبت به پایش خودروها از منظر آلایندگی و ایمنی اقدام می کند. پیش بینی راهکارهای قانونی و ضابطه مند برای الزام مراجعه خودروهای پایتخت به مراکز معاینه فنی شهر تهران می تواند در افزایش اثر بخشی معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا و تصادفات به ویژه برای خودروهای پرپیمایش در کلان شهر تهران موثر باشد.

براساس این گزارش، برای خودروهای تاکسی تهران در مراکز معاینه فنی شهر تهران شرایط ویژه در نظر گرفته شده و هزینه مراجعه نخست این خودروها رایگان است.

خاطرنشان می شود که شهر تهران از بضاعت سه مرکز تک خطه معاینه فنی خودروهای سنگین بر خوردار بوده که دو مرکز آن در توقفگاه های شرکت واحد قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا