پایگاه خبری نقش نیوز
استان ها

برف و باران ارمغان سامانه جدید بارشی برای ۲۲ استان

 سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی از عصر امروز به کشور که همراه با بارش برف و باران در ۲۲ استان و احتمال آبگرفتگی معابر خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا و بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، از عصر امروز(یکشنبه) با ورود سامانه بارشی از جنوب غرب به کشور در استان‌های خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و ایلام، رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی آغاز خواهد شد.

فردا (دوشنبه) با گسترش و تقویت این سامانه بارشی، علاوه بر این استان‌ها، در استان‌های اصفهان، یزد، فارس، شمال کرمان و در اواخر وقت، جنوب خراسان رضوی و بخش‌هایی از خراسان جنوبی را در برمی‌گیرد.

فردا با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر در سواحل؛ کاهش دما، مواج شدن دریا و بارندگی پیش بینی شده و از اواخر روز دوشنبه نیز در شمال غرب بارش‌های پراکنده رخ خواهد داد که شدت بارش ها در این روز، برای استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و غرب فارس پش بینی شده است.

بر اساس اعلام این سازمان، روز سه شنبه(۱۲ اسفند) با عبور موج بارشی از نوار شمالی، برخی مناطق شمال غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی، شرق و شمال شرق کشور و نیز استان‌های مرکزی، همدان، قم و کرمان را تحت تاثیر قرار می دهد در این مناطق بارش خواهیم داشت.

چهارشنبه(۱۳ اسفند)در شمال شرق و برخی مناطق سواحل دریای خزر، بارش پراکنده روی می‌دهد و از اواخر روز، سامانه بارشی از شمال غرب و غرب وارد کشور می‌شود.

پنجشنبه و جمعه این سامانه در شمال غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، مرکز، سواحل دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق کشور فعال است و شنبه هفته آینده از کشور خارج می‌شود.

همچنین از امروز تا اواخر هفته نیز افزایش دما در نیمه شرقی کشور محسوس تر بوده و بین هفت تا ۱۰ درجه برآورد شده است.

سازمان هواشناسی همچنین در اطلاعیه ای نسبت به احتمال آبگرفتگی، کاهش دید و بارش تگرگ در برخی استان‌ها هشدار داده و اعلام کرد:‌ همزمان با نفوذ و فعالیت سامانه بارشی که از بعد ازظهر امروز آغاز می شود و تا اواخر وقت سه‌شنبه (۱۲ اسفند) ادامه دارد، مناطق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات استانهای لرستان، کرمانشاه و ارتفاعات غربی اصفهان را تحت تاثیر قرار می دهد و در این مناطق شاهد بارش باران در مناطق گرمسیر توام با رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر با بارش برف همراه خواهد شد.

این سامانه بارشی روز دوشنبه (۱۱ اسفند)، مناطق شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، نوار شرقی اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات استانهای کرمانشاه و لرستان، جنوب مرکزی، اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و غرب فارس، شمال بوشهر، نیمه جنوبی خراسان رضوی، یزد، ارتفاعات کرمان و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران را تحت تاثیر قرار می دهد.

این سامانه بارشی روز سه‌شنبه(۱۲ اسفند) بر روی مناطق شمال آذربایجان شرقی، شمال و غرب آذربایجان غربی، شمال و شرق اردبیل، گیلان، مازندران، شرق کرمانشاه، لرستان، مرکزی، همدان، فارس، جنوب بوشهر، شمال و غرب کرمان، نیمه شمالی خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات استانهای تهران، البرز، قزوین فعالیت خواهد داشت.

سازمان هواشناسی نسبت به تاثیر این سامانه بر روی مناطق ذکر شده، افزایش حجم رواناب و احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، احتمال تاخیر در پروازها، احتمال تگرگ در مناطق مستعد هشدار داده است.

این سازمان نسبت به سفرهای برون شهری به ویژه در مناطق کوهستانی، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر هشدار داده و توصیه کرده است تا هموطنان در سفرها، خودروهای خود را به امکانات ایمنی و گرمایشی مجهز کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا