آخرین اخباراجتماعی

استاندارد به معنای بهبود کیفیت زندگی و کار

استاندارد در یک تعریف ساده ، همان شاخص شاغول در حوزه های مختلف از جمله حوزه تولید ، مدیریت ، خدمات و … قلمداد می شود.باید گفت : همه افراد جامعه وظیفه دارند،  در جهت ارتقای جایگاه آن در نگاه عموم تلاش کنند ، چون در واقع اجرای استاندارد با هدف ایمنی و سلامت جامعه همراه است.توسعه صنعتی و اقتصادی بدون رشد چایگاه آن امکانپذیر نخواهد بود.به عبارتی استاندارد سبب ایجاد رقابت پذیری تولیدکنندگان در سطح ملی و بین المللی خواهد شد.

استاندارد ، کلمه ای در لغت ساده و در عین حال بسیار جامع است . این مفهوم ، به معنای پذیرفته شدن کیفیت مناسب محصول انتخابی شما در مقیاس جهانی است . موضوع استاندارد به حدی مهم است که یک روز در سال مورخ 14 اکتبر به عبارتی 22 مهر ، روز جهانی استاندارد نامیده می شود. اکثر ما ، در هنگام خرید دچار چالش های زیادی هستیم . چالش هایی نظیر انتخاب کیفیت مناسب و یا قیمت های به صرفه که توجه ی افراد زیادی را به خود جلب می کند .

حال تصور کنید ، به هنگام خرید ، با کالایی روبرو شوید که برند آن را نمی شناسید و در نتیجه اطلاعی از مرغوبیت آن ندارید. اولین راه حل برای انتخاب کالای مورد نظر ، نشان استاندارد است. درواقع این نشان ، راحتی خیال برای سطح کیفی مناسب در مورد هر کالای مدنظر شما می تواند باشد. سازمان های زیادی برای نظارت بر کیفیت کالا ها وجود دارد . به این سازمان ها ، سازمان استاندارد گفته می شود. یکی از انواع و اسامی مختلف آن ایزو ISO است که مصرف کنندگان آشنایی بیشتری با این سازمان دارد . این سازمان در سطح بین المللی فعالیت دارد که دارای 157 عضو است .

جالب است بدانید که استاندارد انواع گوناگونی دارد و در 5  دسته ، قرار می گیرد : استاندارد های بین المللی ، کشوری یا ملی ، انجمنی یا صنفی ،منطقه ای و در نهایت شرکتی یا کارخانه ای .استاندارد در حوزه ی تولیدات بسیار حائز اهمیت است و در برگیرنده ی اهداف زیادی می باشد که مهم ترین آن می توان به ایجاد نظم و افزایش کیفیت محصولات تولیدی اشاره کرد. این قضیه علاوه بر افزایش آگاهی مصرف کنندگان برای انتخاب کالای خویش ، همانند نیروی محرکه سبب زیاد شدن انگیزه تولید کنندگان را در جهت بهبود کیفیت کالا می شود.

انتخاب یک محصول مورد تضمین کیفیت یا به عبارتی دارای آرم استاندارد از جانب شما ، همانند یک زنجیر می تواند سبب رونق بازار نیز گردد . شما به عنوان یک مشتری در هنگام خرید ، وقتی به دنبال محصولی می گردید ، معمولا قیمت آن را با منافع خرید آن مورد مقایسه قرار می دهید . حال اگر در این میان به آرم استاندارد آن توجه کنید ، سبب افزایش کیفیت سهم بازار ، زیاد شدن شهرت و اعتبار شرکت ها و در نهایت سبب منافع ملی با ازدیاد کیفیت صادرات می شوید.

استاندارد و دلایل آن
استاندارد و دلایل آن

به خاطر داشته باشید ، مهم تر از تمامی موارد فوق ، استاندارد معقوله ای برای خدمات رسانی برای امنیت و منافع مصرف کنندگان نیز به حساب می آید و البته با رعایت آن ، تولید کنندگان نیز از منافعی چه بسا بیش تر از سایرین بهره مند می گردند.بنابراین با توجه به مسائل اشاره شده ، این امر می تواند نقش کلیدی در جذب مشتری و فروش محصولات داشته باشد.

مهندس امین رشیدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا