آخرین اخبارفرهنگی

گورهای گمشده چهره‌های برجسته تاریخ

مقبره چهره‌های برجسته تاریخ اطلاعات ارزشمندی را در اختیار تاریخدان‌ها می‌گذارد. با وجود اکتشاف‌های ارزشمند کاوشگران، جست‌وجوهای باستان‌شناسان برای کشف مقبره گمشدۀ برخی از مشهورترین شخصیت‌های تاریخ ادامه دارد.

به گزارش نقش نیوز به نقل از لایوساینس، ‌ بسیاری از اکتشافات باستان‌شناسی از گورهای باستانی به دست می‌آیند، اما این گورها اغلب به افراد مشهور تاریخ تعلق ندارند. هرچند این اکتشافات نیز می‌تواند اطلاعاتی را ارائه دهد. همچنین تحقیقات امروزی که با بررسی بقایای انسان‌ها انجام می‌شود، می‌تواند جزئیاتی را درباره جنسیت، قومیت، ارتباطات خانوادگی و رژیم غذایی افراد آشکار کند.

البته برخی از این گورهای بسیار مشهور، اگر زمانی کشف شود، می‌تواند برخی از مهم‌ترین ابهامات تاریخی را برطرف کند. در ادامه با برخی از مشهورترین مقبره‌ها و گورهایی که تاکنون کشف نشده‌اند، آشنا می‌شوید:

۱. اسکندر مقدونی

گورهای گمشده چهره‌های مشهور

اسکندر مقدونی تقریبا در صدر اغلب فهرست‌های «مقبره‌های گمشده» قرار دارد. در سال ۳۲۶ پیش از میلاد این پادشاه جوان مقدونی بخش اعظمی از جهان باستان، از یونان و مصر گرفته تا افغانستان و هند امروزی را فتح کرده بود. او زمانی که در «بابل» بیمار شد نیز قصد داشت مناطق بیشتری را تصرف کند. اسکندر که احتمالا به مالاریا یا «حصبه» مبتلا شده بود (البته برخی معتقدند که اسکندر مسموم شد) در سال ۳۲۳ پیش از میلاد درگذشت.

جسد «اسکندر» را در عسل نگهداری و آن را به مصر منتقل کردند. «اسکندر» در ابتدا در «ممفیس» دفن شد و سپس در دو مقبره در «اسکندریه» ‌ دفن شد. با این حال، «اسکندریه»، در قرن چهارم و پنجم میلادی تا حد زیادی ویران شد و باستان‌شناسان اکنون از محل دفن جسد «اسکندر مقدونی» مطلع نیستند.

۲. چنگیز خان

گورهای گمشده چهره‌های مشهور

«چنگیز خان»، فرمانروای مغولی بود که تا قبل از مرگ در سال ۱۲۲۷ میلادی و در سن ۶۷سالگی، ‌ امپراتوری را از اوکراین امروزی تا چین تأسیس کرد. علت درگذشت او به ابتلا به بیماری و جراحات ناشی از شکار یا جنگ نسبت داده شده است. «مارکو پولو» علت درگذشت «چنگیز خان» ‌ را عفونت زخم ناشی از اصابت تیر گزارش کرد. «پولو» همچنین مدعی شد که بیش از ۲۰ هزار نفری که از محل مقبره «چنگیز خان» ‌ مطلع بودند، کشته شدند تا محل آن مخفی باقی بماند. باستان‌شناسان اکنون فکر می‌کنند که مقبره او جایی در منطقه «اوردوس» قرار دارد.

۳. کلئوپاترا و مارک آنتونی

گورهای گمشده چهره‌های مشهور

«کلئوپاترای هفتم فیلوپاتور» آخرین ملکه مصر و معشوقه «مارک آنتونی»، ژنرال رومی و دوست نزدیکِ «ژولیوس سزار» بود. پس از ترور «سزار»، «آنتونی» با وارث «سزار»، یعنی «آگوستوس» متحد شد، اما سپس علیه او شورش کرد و ظاهراً می‌خواست مصر و سرزمین‌های شرقی روم را برای خود و وارثانش نگه دارد.

اما «آنتونی» ‌ و «کلئوپاترا» در سال ۳۱ پیش از میلاد «نبرد آکتیوم» را به نیروهای «آگوستوس» باختند و «کلئوپاترا» با از دست دادن پادشاهی خود روبه‌رو شد، به همین دلیل او در سال ۳۰ قبل از میلاد خود را در اسکندریه کشت که بنا بر گزارش‌های دیگر پس از گزیده شدن عمدی توسط یک مار کشنده اتفاق افتاد. در این میان گفته می‌شود که «آنتونی» نیز پس از شنیدن خبر مرگ «کلئوپاترا» با شمشیر خود را کشت. گمان می‌رود که آن‌ها در کنار هم دفن شده باشند، اما موقعیت مکانی آن مشخص نیست.

۴. آتیلا

گورهای گمشده چهره‌های مشهور

«آتیلا» رهبر «هون‌ها» بود که قومی کوچ‌نشین بودند که در قرن پنجم میلادی به اروپای شرقی و مرکزی حمله کردند و امپراتوری قدرتمند هونی را تشکیل دادند. «آتیلا» یکی از مخوف‌ترین دشمنان امپراتوری روم شرقی و غربی بود، اما بنا بر گزارش‌ها، او در شب عروسی خود در سال ۴۵۳ میلادی در سن ۴۷ سالگی درگذشت. گمان می‌رود «آتیلا» با ثروتی قابل توجه در جایی واقع در مجارستان دفن شده باشد، اما گفته می‌شود خدمتکارانی که او را دفن کردند کشته شدند تا مکان مقبره مخفی بماند.

۵. خوفو

گورهای گمشده چهره‌های مشهور

مصریان باستان را بیشتر برای ساخت مقبره‌های باشکوه می‌شناسیم. مقبره یکی از قدیمی‌ترین پادشاهان مصر به رغم بسیاری از مقبره‌های پادشاهان دیگر مصر، در طول زمان نابود نشده است و اکنون به عنوان یکی از مشهورترین آثار تاریخی جهان شناخته می‌شود. «هرم بزرگ جیزه» در قاهره واقع شده است. با این حال تالاری که جسد «خوفو» در آن قرار داده شده است، هرگز پیدا نشد. «خوفو» از فاصله ۲۲۵۱ پیش از میلاد تا ۲۵۲۸ پیش از میلاد حکومت کرد. البته اسکن‌های اخیر از این مقبره، تونل مخفی را داخل هرم آشکار کرده است.

۶. آمنهوتپ یکم

گورهای گمشده چهره‌های مشهور

آمنهوتپ یکم، یکی از فرعون‌های مصر باستان بود که از ۱۵۲۵ پیش از میلاد تا ۱۵۰۴ پیش از میلاد حکومت کرد. مومیایی او در قرن نوزدهم در مخفیگاهی در نزدیکی شهر «اقصر» کشف شد. مومیایی او در این مخفیگاه قرار داده شده بود تا از گزند سارقان مقبره در امان بماند. مقبره سلطنتی «آمنهوتپ یکم» ‌ هیچ‌گاه پیدا نشد. «آمنهوتپ یکم» فرعون قدرتمندی بود که معبدهای بسیاری را در مصر بازسازی و تلاش کرد کنترل مصر بر سرزمین‌های خارجی را گسترش دهد. او برای نسل‌های بعدی مصر باستان، شخصیت تاریخی محبوبی بود.

۷. تحوتموس دوم

گورهای گمشده چهره‌های مشهور

«تحوتموس دوم» فرعونی بود که از حوالی ۱۴۹۲ پیش از میلاد تا ۱۴۷۹ پیش از میلاد حکومت کرد. مومیایی او نیز در همان مخفیگاهی پیدا شد که مومیایی «آمنهوتپ یکم» ‌ قرار داشت. مقبره «تحوتموس دوم» ‌ نیز هرگز پیدا نشد. «تحوتموس دوم» البته به عنوان همسر ملکه «حتشپسوت» که بعدها به یکی از نخستین‌ فرعون‌های زن تبدیل شد نیز شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا