آخرین اخبارایران

گزیده سخنان در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران ؛ رئیسی : به دنبال گشایش هستم

رئیسی – رئیس‌جمهور گفت: آن‌ها که به دنبال تعطیلی علم و دانش و دانشگاه هستند به دانشگاه نمی‌روند اما من به دنبال گشایش هستم.به گزارش پایگاه خبری نقش نیوز ، سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه مجریه که از صبح امروز (چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱) به دعوت تشکل‌های مختلف دانشجویی برای شرکت در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه تهران حاضر شده، پس از شنیدن سخنان نمایندگان دانشجویان، سخنرانی خود را در تالار فردوسی دانشگاه تهران آغاز کرد.رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که «به من توصیه کردند روز ۱۶ آذر به دانشگاه نیایم» گفت:  آن‌ها که به دنبال تعطیلی علم و دانش و دانشگاه هستند به دانشگاه نمی‌روند اما من به دنبال گشایش هستم.وی خاطرنشان کرد: روز ۱۶ آذر روز دانشگاه و نماد این است که آینده متعلق به دانشجویان است و به دست آن‌ها رقم می‌خورد.وی هم‌چنین یادآور شد: بلافاصله بعد از کرونا گفتم دانشگاه باید آغاز به کار کند چرا که دانشگاه باید سرزنده و امیدآفرین باشد.

رئیس جمهور  یادآور شد: وزیر خارجه سوریه چند روز پیش مهمان من بود. به من گفت که دقیقا همان نسخه‌ای که الان در ایران دارند اجرا می‌کنند اول در دمشق اجرا شد. این اشتباهات محاسبه‌ای غربی‌هاست که فکر می‌کنند ایران مانند کشورهای دیگر است. اینجا ایران است مردان و زنان فرهیخته‌ای دارد. مگر اجازه می‌دهد به شما هر کاری بکنید.

وی دانشگاه‌ها را راویان پیشرفت در کشور  توصیف کرد و گفت: رشد اقتصادی ۰/۴ درصد بود اما اسفند ۱۴۰۰ به ۵ درصد رسید.وی با بیان این‌که « آن‌هایی که سخن از زندگی برای مردم ایران می گویند زندگی را از مردم سلب می‌کنند» افزود:  چرا دروغ می‌گویید مگر مردم ایران شمارا نمیشناسند؟ ۳۵ هزار کودک معلول روی دست مردم افغانستان گذاشتید. شما دنبال زندگی برای مردم هستید؟رئیس جمهور با بیان این‌که «اولین شرط ما توانمندی مدیران برای انجام ماموریت است» ادامه داد: نکته‌ای مطرح کردند درباره انتصاب وزیر مریض. این وزیر مریض نبود، مریض شد! چکار کنیم؟ ایشان در این مدت اگر عملکردش را به شما گزارش دهد در حوزه‌های مختلف هوایی، ریلی، مسکن و شهرسازی اقدامات بسیار خوبی داشته است. در هر صورت به مریضی سختی مبتلا شد که زمینگیر شد.

رییسی هم‌چنین یادآور شد: در گاز و برق قطعی نداشتیم، در تابستان امسال دیدیم که خاموشی نداشتیم؛ ما که نیروگاه نساختیم بلکه با مدیریت توانستیم بدون خاموشی از تابستان عبور کنیم در حالی که سال‌های گذشته همه خاموشی‌ها در تابستان را به خاطر دارند.

وی در بخشی از سخنانش خاطرنشان کرد: درباره اینترنت؛ من در انتخابات حرفی زدم که گاهی هم بعضی‌ها میخواهند آن را یادآوری کنند! من خودم یادم هست! هرآنچه را که گفتیم به خاطر داریم. سخن ما این است که اگر دشمن آمد در فضا و بستری دشمنی کرد و خواست کشور را بهم بریزد شما می‌گویید به او اجازه بدهیم؟ محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل اخلال دشمن و ایجاد ناامنی است که در آن ایجاد کرد؛  حتما بدانید با شرایط امن، وضعیت متفاوت خواهد بود. به وزیر و مسئول مربوطه گفتم برای کسب و کارها کاری کنید تا بر بسترهای داخلی فعالیت کنند تا بتوانیم فضا را امن کنیم.وی هم‌چنین با بیان این‌که «در ایجاد اشتغال واقعی از میزانی که وعده کردیم عقب نیستیم» گفت: ان‌شاالله با سرعت گرفتن ساخت مشکل مسکن هم برطرف می‌شود.رئیس‌جمهور اظهار کرد: چهار تا پنج بار راهکارهایی برای بازار سرمایه ارائه شده است. متصل کردن سهام خرد به بازار بزرگ در بورس درست نبود.

وی هم‌چنین وعده داد که «تورم کاهش می‌یابد و وضع مردم تغییر می‌کند.»رییسی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ما گفت‌وگو را در دانشگاه مفید می‌دانیم.  سخنان همه حتی کسانی که نظرات مخالف دارند شنیده خواهد شد. سخن گفتن در حل مسئله بسیار اثر دارد. دولت از این گفت‌وگوها استقبال خواهد کرد.

وی با بیان این‌که «همه اقتصاددان‌ها معتقد بودند نباید وضعیت ارز ترجیحی آن طور ادامه پیدا کند و می‌گفتند باید اصلاح شود» ادامه داد: در اصل قضیه اختلافی نبود بلکه در روش‌ها اختلاف بود.رئیس جمهور با بیان این‌که «۸ نکته را به خودروسازان ابلاغ کرده‌ام» خاطرنشان کرد که «اجازه واردات خودرو صادر شده است» و افزود:  اساس قضیه واردات نیست، اساس قضیه تولید داخلی است اما چون کاستی‌هایی در بازار وجود دارد اجازه واردات برای متعادل کردن بازار صادر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا