آخرین اخبار

وزیر کشور: همه نظام باید برای پاسخ به استقبال مردم از بازار سرمایه پای کار بیایند

به گزارش نقش نیوز، رحمانی فضلی عصر امروز پس از شرکت در پنجاه و یکمین نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی که با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف و مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز، موضوع بازار، قیمت ها و تحولات بازار بورس و سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و استقبال گسترده مردم از حضور در این بازار از ابعاد مختلف ارزیابی شد.
وی افزود: تاکید همه کارشناسان و متولیان امر بر این است که بازار سرمایه در شرایط کنونی برای کشور فرصت بسیار مناسبی را فراهم ساخته است و در این شرایط، نه تنها دولت بلکه همه نظام باید پای کار بیایند تا با توجه به گرایش و استقبالی خوبی که در طرف تقاضا در بازار سرمایه ایجاد شده است، در طرف عرضه آن هم بتوانیم با ارایه سهام شناور ، عرضه های اولیه و ایجاد تغییراتی در تامین سرمایه از طریق این بازار به شکل ارائه پروژه ها و دیگر راهکارهای اقتصادی پاسخ شایسته ای به این استقبال بدهیم و استفاده لازم را از آن برای اقتصاد کشور داشته باشیم.
وزیر کشور با بیان اینکه جمع بندی جلسه امروز به سران قوا ارسال خواهد شد، تصریح کرد: باید بتوانیم با مدیریت دقیق شرایط موجود بازار هم در بخش عرضه و هم تقاضا از فرصتی که ایجاد شده است، برای تقویت ثبات و استمرار رونق اقتصادی در کشور بهره بگیریم.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم این جلسه به تناسب موضوع آن که بعد رسانه ای است، موضوعات و دغدغه هایی بود که در چند بعد در حوزه رسانه ای بازار سرمایه مطرح شد و مقرر گردید تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شود.
رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور با بیان اینکه در این حوزه ما با دو دسته از رسانه ها سرو کار داریم، توضیح داد: یک گروه از رسانه ها، آنهایی هستند که با مبنا و ریشه خارج از کشور فعالیت دارند. رویکرد عمده این رسانه ها، برخورد منفی به منظور تضعیف بازار سرمایه است. آنها با پخش اطلاعات، سینگالها و داده هایی تلاش دارند این بازار را بی ثبات نشان دهند.
رحمانی فضلی گفت: در این جلسه، مقرر شد نسبت به اینگونه رسانه ها اقدامات قانونی صورت گیرد.
وی دیگر گروه فعال در حوزه اطلاع رسانی در باره بازار سرمایه را «کانالها و رسانه های داخلی» بیان کرد و اظهارداشت: این رسانه ها بعضا در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی هماهنگی لازم را با سازمان بورس و وزارت امور اقتصادی و دارایی ندارند و متناسب با سیاستها اقدام نمی کنند.
رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور گفت: در این زمینه بنا شد سیاستهای رسانه ای مناسبی تدوین و به همه رسانه ها ابلاغ شود تا بتوانند ضمن ایفای رسالت حرفه ای خود، نسبت به تقویت بازار سرمایه و هدایت و مدیریت افکار عمومی در این زمینه نقش آفرینی کنند.
وزیر کشور یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه بازار سرمایه را موضوع آموزش کسانی دانست که به تازگی وارد این بازار شده اند.
رحمانی فضلی گفت: در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر وارد بازار سرمایه شده اند. هر روز نیز تعداد زیادی کد بورسی درخواست می شود و سرمایه های زیادی به بورس می آید. علاوه بر آن، با ورود سهام عدالت، شاهد رونق بیشتر این بازار هم خواهیم بود.
وی افزود: با این حال، افرادی که با سرمایه خرد وارد بازار بورس شده اند به سبب اینکه از آموزش کافی برخوردار نیستند، در معرض ریسک بالایی قرار دارند. به همین دلیل، مقرر شد با همکاری همه رسانه ها به ویژه سازمان صداوسیما و سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، مجموعه ای از بسته های آموزشی را برای استفاده مردم منتشر کنیم تا آنها بتوانند تصمیمات درست و منطقی در بازار سرمایه داشته باشند.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه باید با کمک یکدیگر تلاش کنیم که بازار سرمایه به بازار خوبی برای تامین مالی طرحهای بخش خصوصی و دولت به ویژه در بخش تولید تبدیل شود، خاطرنشان کرد: باید منابع حاصله از بازار سرمایه صرف تولید و گسترش فعالیتهای تولیدی در کشور شود تا چرخه اقتصادی در کشور به نحو شایسته ای به جریان بیفتد.
بر اساس این گزارش، در پنجاه و یکمین نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که بیش از سه ساعت به طول انجامید، شماری از مسئولان و متخصصان حوزه بورس و سرمایه و کارشناسان رسانه و ارتباطات به بیان دیدگاههای خود در باره تحولات بازار سرمایه در ماههای اخیر و آینده آن پرداختند.
«حسن قالیباف اصل» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در این نشست، با ارایه گزارشی از روند روزافزون رشد بورس در کشور، از « استقبال گسترده مردم از سرمایه گذاری در بورس»، «پذیره نویسی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به (ای تی اف)» و « آزادسازی سهام عدالت» به عنوان سه رویداد بزرگ در بازار سرمایه در سال جاری نام برد و بر لزوم ارتقای سطح آموزش و آگاهی مردم در این زمینه تاکید کرد.
وی گفت: یک تحول بزرگ و تاریخی در استقبال مردم از بازار سرمایه صورت گرفته و ارزش کل این بازار را به بیش از پنج هزار هزار میلیارد تومان رسانده است تا نقش بورس در اقتصاد ایران پر رنگ شود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران افزود: ما باید کاری کنیم تا مردم با آگاهی و شناخت کافی وارد این بازار شوند و از ظرفیت صندوقهای سرمایه گذاری، شرکتهای مشاوره و سبدگردان ها برای سرمایه گذاری استفاده کنند تا میزان ریسک پذیری آنها کاهش یابد.
«محمدرضا پورابراهیمی» نماینده کرمان و رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم از استقبال چشمگیر مردم از سرمایه گذاری در بورس به عنوان یک موقعیت استثنایی و «عالی ترین فرصت برای نظام اقتصادی کشور» نام برد و خواستار هدایت سرمایه ها به سوی طرحها و بنگاههای واقعی اقتصادی و واگذاری شرکتهای دولتی شد.
«علی آقامحمدی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با بیان اینکه دولت برنامه های مدون و منسجمی برای استفاده از ظرفیتهای بازار سرمایه تدارک دیده است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد، تاکید کرد: ترساندن مردم از حضور در این بازار اقدامی غیرکارشناسی و نادرست است.
«محمد خدادی» معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر لزوم تدوین پیوست رسانه ای برای برنامه های بازار سرمایه و ارتقای آگاهی های عمومی در این زمینه تاکید کرد.
همچنین شمار دیگری از اعضا دیدگاههای خود را از زوایای مختلف در باره تحولات بازار بورس بیان کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا