اقتصادی

موانع فعالیت‌های کارآفرینانه شرکت‌های پیمانکاری

عضو سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران، موانع فعالیت‌های شرکت‌های پیمانکاری را تشریح کرد. به گزارش تفاهم، اشکان ناظمی اظهار داشت: در حال حاضر شرکت‌های پیمانکاری از شرایط مناسبی برای فغالیت برخوردار نیستند و برای رفع مشکلات این شرکت‌ها ضرورت دارد که در قالب قوانین تسهیل گر، بستر فعالیت آن‌ها بیش از پیش فراهم شود. وی از کمبود بودجه‌های عمرانی و همچنین کم و کاستی‌هایی در برنامه ریزی صحیح برای اجرای پروژه‌های ملی عمرانی اظهار گلایه کرد. به گفته ناظمی، در کشور ما پروژه‌هایی که تعریف می‌شود در فاز مطالعاتی هزینه‌ها را به صورت حداقل محاسبه می‌کنیم و متاسفانه بیشتر پروژه‌های ملی ما نقش سیاسی پیدا کرده و بدون بودجه و شرایط مورد نظر از لحاظ بحث‌های مهندسی و مطالعاتی دقیق روی آن کار می‌شود.

راهکار حفظ شرکت‌های پیمانکاری

عضو سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران با بیان اینکه امروز شاهد این هستیم که خیلی از پروژه‌ها در کشور وجود دارد که درصد پیشرفت آن مثلاً تا ۲۰ درصد است و برخی از آن‌ها متوقف می‌شوند و یا بسیار آهسته پیش می‌روند، تصریح کرد: شرکت‌های پیمانکاری برای آنکه بتوانند خودشان را در مجموعه کارهایی که به آن‌ها محول می‌شود، حفظ کنند حتماً نیاز است که صدور خدمات مهندسی داشته باشند، من معتقدم هر مجموعه پیمانکاری که بتواند با حوزه صدور خدمات مهندسی خودش را آمیخته کند و حرکت کند، می‌تواند مجموعه شرکت و حتی کشور را به سمت موفقیت بیشتری راهبری کرده و در این حوزه نیز ما با توجه به تورم نرخ ارزی که داشته ایم سعی کردیم این موضوع را متوقف نکنیم. وی خاطرنشان کرد: در حوزه عمرانی شرکت‌هایی می‌توانند در سال‌های آتی ادامه حیات داشته باشند که هم در طراحی و هم در حوزه تأمین مالی نقش داشته باشد، به نظر من به این شکل فعالیت کردن منجر به کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود. در این حوزه قراردادهای مختلفی را تقریباً در دولت‌های مختلف و کشورهای مختلف انجام می‌شود به صورت BO، BOT و BLT که به نظر من در حوزه کشور به صورت BOT این فرآیند در ۸ یا ۱۰ سال اخیر خوب جاری شده است.

ضرورت تداوم فعالیت‌های کارآفرینانه شرکت‌های پیمانکاری

عضو سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران با بیان اینکه امیدوارم تمام شرکت‌های پیمانکاری که امروز توانسته اند با تمام مشکلاتی که در کشور وجود دارد خود را حفظ کنند و به فعالیت‌های کارآفرینانه خود ادامه دهند، خاطرنشان ساخت: شرکت‌های پیمانکاری باید به این سمت و سوی هدایت شوند که عملاً استواری مجموعه شرکت آن‌ها دچار مشکلات نقدینگی نشود و یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که مجموعه شرکت‌های پیمانکاری دارند، بحث مدیریت نقدینگی و مدیریت مالی است و اگر بودجه‌های عمرانی کشور به درستی صرف عمران شود این مشکل به وجود نمی‌آید. وی تاکید کرد: من به عنوان یک مهندس ایرانی که در کشور‌های مختلف نیز فعالیت داشته‌ام، می‌گویم که ما در مقایسه با همسایگان اطرافمان در حوزه شرق کشور، یا در حوزه جنوب، حوزه کشورهای عربی و نیز حوزه‌های کشورهای هفت گانه عربی در قسمت غرب کشورمان و همچنین حوزه‌های غرب و شمال غرب قسمت ترکیه که شاید رشد اقتصادی و مهندسی در آنجا در مدت اخیر خیلی بالا بوده از لحاظ بحث مهندسی واقعا چیزی کمتر نداریم و شاید در خیلی از حوزه‌های فنی و مهندسی از کشورهای دنیا بالاتر باشیم.

محدودیت بودجه‌های عمرانی

ناظمی تصریح کرد: در تمام کشورهای دنیا وقتی یک پروژه ملی تعریف می‌شود، ارکان آن به این صورت است که مشاور پروژه، پروژه را تعریف می‌کند، از لحاظ بحث فاز یک و فاز دو مطالعاتی در مجلس آن کشور، بودجه آن مصوب می‌شود و بودجه ‌اش برای آن پروژه دیده می‌شود. در حال حاضر در حوزه خلیج‌فارس، آسیای میانه، اکثر پروژه‌ها به این شکل تعریف می‌شود، اما متاسفانه در کشور ما این موضوعات زیاد نقش پررنگی ندارد و در ابتدا پروژه بر اساس یک شرایط خاص تعریف می‌شود و بعد از ورود بر اجرا مسائل و مشکلات اجرایی در آن حوزه خود را نشان می‌دهند. وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما به دلیل تحریم‌ها، بودجه‌های عمرانی بسیار محدود است و اغلب به درستی صرف پروژه‌های عمرانی نمی‌شود، در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته این موضوع ۱۰۰ درصد محقق می‌شود و در کشورهای نیمه توسعه‌یافته حدود ۷۰ یا ۸۰ درصد آن اجرایی می‌شود.

گزارش از: حجت سوری

soorihojat@yahoo.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا