آخرین اخباراقتصادی

مهارت های مالی از الزامات سرمایه گذاری

مهندس امین رشیدی

مهارت مالی  و سرمایه گذاری دارای ارتباط تنگاتنگی می باشند ، بنحوی که عدم مهارت در امور مالی و سرمایه گذاری بر همه جوانب و تمام سطوح اقتصادی و اجتماعی فرد و حتی اجتماع ، تأثیر به شدت منفی می گذارد.

بنابراین همه افراد باید به این مهم پی ببرند و شناخت کافی در این زمینه داشته باشند چون فقدان سواد مالی می تواند منجر به بالا آوردن بدهی های فراوان و تصمیمات مالی ضعیف و در نهایت برآورده نشدن اهداف پیش بینی شده باشد.

متاسفانه طیف وسیعی از جامعه هنوز فاقد مهارت های ورود به بازار سرمایه است. سودهای مقطعی و ضررهای مالی قابل توجه قشر وسیعی از جامعه در سال های اخیر موید این مطلب است و نیازمند توجه جدی می باشد. چرا یکی از راه های مشارکت عمومی افراد در توسعه ی اقتصادی ، سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بورس اوراق بهادارمی باشد که از این طریق، پس اندازهای کوچک و سرگردان به سمت فعالیت های مولد و تولیدی راه پیدا کرده، تا چرخ تولید و اقتصاد کشور به حرکت درآید.

اما آنچه باعث تحقق این مهم می گردد، میزان مهارت هایی است که سرمایه گذاران در بازار سرمایه باید به آن تجهیز باشند. متاسفانه یک حقیقت تلخ وجود دارد که تعداد کثیری از معامله گرانی که وارد بازار می شوند ضرر می کنند و در مقابل عده ای موفق خواهند شد که با علم و دانش کافی پا به عرصه این بازار می گذارند و این دانش هیچ حد و مرزی برای آن وجود ندارد. به همین علت عموم مردم جامعه و حتی در بین افراد با درآمد و تحصیلات بالا نیز از سرمایه گذاری در بازارهای مالی گریزانند و یا برای رسیدن به موفقیت در این بازارها هزینه های بالایی صرف کرده اند و یا اغلب با ضرر مواجه شده اند.

هر چند سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بورس با خرید یک ورقه ی بهادار آغاز می شود، اما خرید این دارایی مالی بدون تحلیل و بررسی و تنها با حدس و گمان، در خوش بینانه ترین حالت ، منفعت کمی از آن سرمایه گذار می کند و یا ضرر را به کامشان می چشاند.

از ویژگی های بالا بردن مهارت های مالی یک جامعه کسب دارایی های ارزشمند است که از طریق شناسایی فرصت های اقتصادی و همچنین تهدیدها و ریسک های مالی بدست می آید. زیرا موفقیت نصیب کسانی می شود که با هوش و اطلاعات کافی و بهنگام وارد داد و ستدها می شوند و در این میان نقش رسانه در گسترش و ترویج آن بسیار مهم و حائز اهمیت است، که تا حد زیادی مورد غفلت قرار گرفته است که توجه به این موضوع می تواند رهاوردهای مطلوبی را در فضای کلی اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

معامله گران باید یاد بگیرند که چگونه یک موقعیت را پیدا کرده و دست به معامله بزنند. فقدان دانش در این حوزه برابر است با فقدان سود و حتی از دست دادن سرمایه. در این میان عده ای براین باورند که شانس می تواند نقش اصلی را در موفقیت بازار سرمایه و دستیابی به سود بازی کند و بر این عقیده اند که معامله در بازار بورس یک بازی شانسی است و نیازی به آموزش ندارد.

در تمام دنیا، برنامه های مختلف افزایش مهارت های مالی در سطوح مختلف، از جمله مدارس، شرکت ها، سازمان ها و بازارهای بورس اوراق بهادار برای افزایش توانایی مدیریت و سرمایه گذاری به صورت یک فوریت، امری ضروری و تاثیرگذار به حساب می آید.

از اینرو افزایش مهارت های مالی عموم جامعه باعث اخذ تصمیم گیری های موثر مالی و نحوه ی مدیریت پول و آینده ی امن مالی برای سرمایه گذاران خواهد شد و در نتیجه منتج به سرمایه گذاری آگاهانه خواهد شد که اقتصاد خود کفا برای یک جامعه متصور خواهد شد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا