آخرین اخبارکارآفرینی

مشاغل سازگار با محیط زیست

مهسا صالحی – ارشد مدیریت مالی

 

مشاغل سازگار با محیط زیست که از آن به مشاغل سبز نیز یاد می شود ، دارای کمترین آسیب به محیط زیست هستند .به عبارتی اینگونه مشاغل ، مشاغلی هستند که در طی فرایند تولیدشان آسیب کمتری به محیط‌ زیست بزنند و آلاینده‌های کمتری تولید کنند.

جهان همواره به دنبال رشد و توسعه ی تکنولوژی های گوناگون است و در این مسیر محیط زیست همواره یک قربانی مستتر بوده و از اینرو نگرانی های شدیدی را برای دوستداران محیط زیست ایجاد کرده است. توجه به این شرایط و اتخاذ سیاست های درست در ایران، که متاسفانه پایتخت آن در میان فهرست ده شهر آلوده ی جهان قرار گرفته ، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

آلودگی های پی در پی هوای شهرهای بزرگ بالاخص پایتخت تنها بخش کوچکی از این شرایط نامطلوب است و موارد متعددی در این حوزه را می توان برشمرد. اما باید توجه داشت، که نگاه به این مسئله نه فقط از بعد محیط زیستی، بلکه از بعد اقتصادی و توسعه ی اشتغال نیز بسیار ارزشمند است.

جالب است بدانید که گسترش کارآفرینی در مشاغل سازگار با محیط زیست در اروپا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و فرصت های جدیدی در اختیار کارآفرینان حامی محیط زیست در ایجاد مشاغل سازگار با محیط زیست قرار داده و موقعیت های جدید کسب و کار ایجاد کرده است. نوع جدیدی کارآفرینی، که مفهوم کسب و کارها را با آگاهی از پایداری و سیر اصول مسلم نهضت زیست محیطی ترکیب کرده است.

وجود کارآفرینانی در این حوزه که این فرصت ها را کشف و بهره برداری کرده و جهت استفاده عمومی مردم آن را عرضه می نمایند. این کسب و کارها به سادگی از طریق بکارگیری تکنولوژی در بازیافت و استفاده مجدد در شرکت ها برای موادی مانند کاغذ، پلاستیک، شیشه و … یا در سطح پیشرفته تر استفاده از تکنیک های جدید برای کاهش انتشار گازهای تولید شده و یا استفاده از انرژی های پاک تر مانند انرژی خورشیدی، بادی و … صورت می پذیرد. البته پیش روی این کسب و کارها موانع بزرگی نیز وجود دارد. چرا که اکثر سازمان ها بر این عقیده اند که گسترش و توسعه ی مشاغل سازگار با محیط زیست هزینه های بالایی دارد. که البته دو استدلال مهم بر ای رد آن وجود دارد.

آن ها اغلب بر این عقیده اند که این قبیل کسب و کارها هم برای کاهش آلودگی قدم بر می دارند و در نهایت از چیزی که قبلا زباله بوده و ارزش اقتصادی نداشته، پول در می آورند. همچنین امکان تاسیس ده ها کارخانه بازیافت امکان پذیر خواهد شد که باعث اشتغال نیروهای کار جوان و متخصص در این حوزه می باشد. دوم آنکه، راه اندازی بعضی از پروژه های سازگار با محیط زیست گران است، اما قطع به یقین اگر به درستی اجرا شوند می توانند سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مناسبی به حساب آیند. در سراسر جهان بازیافت و استفاده از زباله ها به یکی از شاخص های صنعتی تبدیل شده است و کشورهای پیشرفته برای بهره برداری هر چه بیشتر از آن عزم خود را جزم نموده اند و به آن به عنوان صنعتی سودآور و اشتغال زا می نگرند.

تولید پلاستیک های تجدید پذیر در بسیاری از کشورهای اروپایی از رونق بالایی برخوردار است. استراتژی جدید اتحادیه اروپا برای مصرف پلاستیک، باعث حذف مواد شیمیایی بالقوه خطرناکی از محیط زیست شده و صرفه اقتصادی بالایی را برای آن ها به همراه داشته است. ساخت پلاستیک هایی که بر اثر نور تجزیه می شوند و یا پلاستیک های نشاسته ای، که ملکول های نشاسته قطعات کوتاهی از پلی اتیلن را به هم متصل می نمایند از جمله علوم نوپایی هستند که می توانند به همراه کارآفرینان متخصص، باعث ایجاد کسب و کارهای دوستدار محیط زیست شوند و نه تنها به حفظ زمین کمک کنند، بلکه زمین را به یک مکان زیباتری برای زندگی تبدیل نمایند.

گسترش و توسعه ی مشاغل سازگار با محیط زیست ، به عنوان راهبردی اثر بخش برای توسعه اقتصادی، اجتماعی کشورها محسوب می شود که با توسعه آن گام بلندی در راستای اشتغال زایی پایدار، کاهش مشکلات زیست محیطی را می توان برداشت.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا