اقتصادی

سرمایه گذاری۳.۶ میلیارد دلار ی ایمیدرو در اجرای طرح‌های معدنی

 معاون برنامه ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: امسال اجرای ۳۰ طرح در بخش معدن و صنایع معدنی تکمیل شد و به بهره برداری رسید یا آماده افتتاح است که برای آنها سه میلیارد و ۶۳۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شد.

به گزارش نقش نیوز از ایمیدرو، «امیر خرمی شاد» افزود: میزان اشتغال مستقیم این طرح‌ها پنج هزار و ۴۳۸ نفر  و تعداد اشتغال غیرمستقیم آنها به ۲۰ هزار ۳۲۵ نفر رسیده است.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو اضافه‌کرد: برخی از پروژه‌های شاخص و تاثیرگذار سال ۹۹ که تاکنون راه اندازی شده‌اند، می‌توان به طرح‌های جدید مجتمع معدنی سنگان شامل گندله‌سازی ۲.۵ میلیون تنی توسعه فراگیر سناباد- فولاد خوزستان و همچنین کنسانتره پنج میلیون تنی سنگ آهن فولاد سنگان خراسان (فولاد مبارکه) اشاره کرد.

وی بیان‌داشت: علاوه بر این در بخش مس، طرح‌های توسعه ذوب خاتون‌آباد شامل ۱۲۰هزار تنی آند،‌ اسید سولفوریک ۶۰۰هزار تنی، انبار کنسانتره ۶۰هزار تنی و کارخانه اکسیژن به ظرفیت (روزانه) ۴۴۰ تن امسال راه اندازی شده اند.خرمی‌شاد، راه اندازی قطعه نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی (گل گهر سیرجان) به ظرفیت روزانه ۲۰۰هزار متر مکعب و به طول ۳۰۳ کیلومتر را از دیگر پروژه‌های افتتاح شده امسال برشمرد.

وی همچنین از افتتاح نخستین اسکله بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان که به عنوان پروژه زیرساختی ایمیدرو برای حمل و بارگیری کالاهای مورد نیاز منطقه ویژه لامرد ( فارس) به ویژه آلومینیوم جنوب به شمار می آید، در شمار طرح های افتتاح شده سال ۹۹ به حساب می آید.این مسوول یادآور شد: فاز نخست پروژه سالکو (آلومینیوم جنوب) که در زمستان سال گذشته به تولید رسیده و آماده افتتاح شده بود، در اردیبهشت ۹۹ افتتاح شد، از این رو در شمار طرح های افتتاحی سال ۹۹ جای گرفت.

معاون ایمیدرو خاطرنشان کرد: چنانچه شرایط لازم فراهم باشد، امکان بهره برداری از هشت پروژه جدید دیگر نیز در اسفند ماه امسال وجود دارد و این تعداد طرح از ارزشی معادل ۵۷۰ میلیون دلار برخوردارند.وی اضافه کرد: راه اندازی این تعداد طرح ۴۱۱ شغل مستقیم و ۲ هزار و ۹۹۰ فرصت شغلی غیر مستقیم در بخش معدن و صنایع معدنی کشور ایجاد خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا