آخرین اخبارانرژی

رشد پایین انرژی های تجدید پذیر در کشور

چرا در ایران از انرژی های تجدید پذیر استفاده نمی کنیم؟ پاسح این سئوال تنها یک عبارت است نفت ارزان در دسترس. بله مثل همیشه ی تاریخ ، نفت و اقتصاد تک محصولی اش علی رغم تمام دستاوردهایی که برایمان داشته، بلای جان بسیاری از حوزه های دیگر شده و سبب شده تا کنون رشد و پیشرفت چشمگیری در آن حوزه ها نداشته باشیم. اگر چه در طی این سال ها نرخ رشد و توسعه در حوزه انرژی‌ های تجدید پذیر در ایران نسبت ‌به سال‌ های قبل بالاتر بوده اما وقتی‌ که این رشد را با توسعه ‌ای که حوزه انرژی های تجدید پذیردر سطح بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشورهای همسایه مقایسه ‌کنیم، متوجه رشد کند این حوزه در کشور می شویم. هند بزرگ ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان را دارد و چین و امارات در رتبه ‌های بعدی هستند.

همین امر سبب شده که تنها در حوزه ی انرژی های خورشیدی نسبت به کشورهای فعال این حوزه کمتر از 3 درصد باشیم. آن هم در حوزه ای که موقعیت جغرافیایی کشور شرایط منحصر به فردی را ایجاد نموده است که این نرخ رشد کم غیر افسوس خوردن کاری باقی نمی گذارد. جالب توجه آنکه کشورهایی که در این عرصه پیشرواند نه از نظر تابش و نه از نظر مساحت ارضی با ایران قابل مقایسه نیستند. آمارهای منتشر شده در این حوزه هم جای بسی تامل دارد. از سال 94 تا سال 99 به ‌صورت متوسط سالانه ظرفیت 140 مگاوات برق تجدیدپذیر در ایران تولید شده ‌است. این در حالی است ‌که این ظرفیت در کشورهای توسعه‌ یافته 5000 مگاوات می ‌باشد. آن هم در شرایطی که  ایران در حساس ترین برهه ی آبی خود به سر می برد و با توجه به حجم بارش پایین، کشور در خشک ‌ترین سال از نیم قرن اخیر خود قرار گرفته است. در این شرایط که نیروگاه‌ های برق ‌آبی با شرایط بحرانی روبرو هستند آیا زمان آن نرسیده که از پتانسیل‌ های بالقوه کشور مانند کویرها استفاده کنیم و برق خود را از خورشید تامین کنیم.

به نظر می رسد ، هنوز مسئولین، حوزه ی انرژی های تجدید پذیر را جدی نگرفته اند و متاسفانه به دلایل نامعلوم بخش انرژی های تجدیدپذیر هنوز به عنوان یکی از بخش های کلیدی و مهم تلقی نمی شود و پشتیبانی و سرمایه گذاری کافی در آن صورت نگرفته است. این عدم تامین سرمایه شاید یکی از مهم ترین موانع پیشروی این حوزه است که هنوز مغفول مانده است و قطعا یکی از دلایل عمده ی آن عدم همکاری لازم و کافی میان وزارت نفت و محیط زیست بوده است و مشکل دقیقا زمانی ایجاد می شود که تولید برق تجدیدپذیر و انرژی خورشیدی به منابع نفتی و اقتصاد مرتبط با آن گره می خورد. البته مطالبه ی مردم هم در این حوزه بسیار کم بوده و شاید طیف وسیعی از جامعه هنوز به این باور نرسیده اند که تامین برق و انرژی از باد و خورشید و فلک امکان پذیر است و اطلاعات این حوزه تنها در قشری خاص و آگاه جامعه وجود دارد. عدم اطلاعات کافی در باره ی این حوزه سبب شده تا بسیاری از افراد جامعه هنوز با ناباوری به موضوع نگاه می کنند و دسترسی آسان و ارزانتر به این انرژی ها را برای تامین برق باور ندارند.

در هر صورت بر کسی پوشیده نیست که تقاضا‌ی انرژی در کل جهان رو به افزایش است و در حال نزدیک شدن به روزهایی هستیم که تنها سوخت‌های فسیلی پاسخگوی این رشد نخواهد بود و بسیاری از کشورهای جهان از هم اکنون در حال گسترش سرمایه گذاری های خود در  حوزه انرژی های تجدید پذیر هستند. مطالعه جدیدی نشان می‌دهد تا سال2030 سرمایه‌گذاری در حدود یک و نیم میلیارد دلار روی نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر انجام خواهد شد.

یادمان باشد ، پیشرفت در هر عرصه ای نیازمند به‌ کارگیری متخصصین این حوزه است و دولت نیز باید با حمایت ویژه از این متخصصین و اختصاص بودجه های کافی خود را به پیشرفت این حوزه در عرصه های جهانی نزدیک نماید.

منبع : تفاهم آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا