آخرین اخبار

حریرچی: ۲۶ استان کشور در وضع قرمز یا هشدار کرونا قرار دارند

به گزارش نقش نیوز،‌ «ایرج حریرچی» چهارشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور، افزود: در این ۲۶ استان، جمعیتی بیش از ۷۲ میلیون نفر و در آن ۵ استان با وضع زرد نیز حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: تا جایی که روند ابتلا به ویروس کرونا صعودی باشد، موارد مرگ هم صعودی است.

معاون وزیر بهداشت گفت: دیروز تعداد فوت‌های روزانه به ۲۳۵ نفر رسید. به طور متوسط روزانه یک هزار و ۵۰ نفر و سالانه ۳۸۰ هزار نفر فوتی در کشور داریم. ۲۰ درصد موارد مرگ و میر فقط تست‌های مثبت کرونا هستند. برخی کرونا دارند و درمان می‌شوند، اما تست آنها مثبت نیست. این افراد در هیچ کشوری در آمار نیستند. فعلاً مهم‌ترین موضوع حوزه سلامت، اجتماع، اقتصاد و سیاست جهان، کروناست.

وضع کرونا در تهران

حریرچی درباره وضع استان تهران نیز اظهار کرد: متأسفانه شهر تهران در وضع قرمز قرار دارد. در زمان حاضر تهران منشاء آلودگی برای سایر شهرهاست؛ زیرا مقصد مسافرتی است و جمعیت شب با روز پایتخت حدود یک میلیون نفر تفاوت دارد و این افراد به شهرهای مجاور می‌روند که این امر می‌تواند باعث شیوع ویروس به شهرهای دیگر شود.

واکسیناسیون کودکان

وی بیان کرد: در برخی مراکز خصوصی شاید مسائل بهداشتی رعایت نشود اما پایگاه‌های سلامت در شهرها و خانه‌های بهداشت در روستاها صد درصد پاک هستند و طبق دستورالعمل، بیمار کرونایی در این مراکز پذیرش نمی‌شود. واکسیناسیون و کنترل قد و وزن کودکان در این مراکز انجام می‌شود و مردم با خیال راحت به این مراکز مراجعه کرده و واکسن کودکان را تزریق کنند.

استفاده از ماسک برای پیشگیری از کرونا

معاون کل وزارت بهداشت درباره استفاده از ماسک نیز گفت: باید حوصله داشته باشیم. از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک اجباری شده و برای کاهش آمار مرگ و میر، فاصله ۴ تا ۶ هفته‌ای لازم است. حدود ۵ تا ۷ روز بعد، اثر هر کاری بر تعداد مبتلایان و دو تا سه هفته بعد، اثر آن بر تعداد بستری ها دیده می‌شود.

وی ادامه داد: میزان بستری در برخی استان‌ها کاهش پیدا کرده؛ در مورد ماسک نیز گفته می‌شود که استفاده ۸۰ درصدی کف مطلوب و ۹۵ درصدی میزان مطلوب مورد انتظار است.

نذر ماسک

حریرچی اظهار کرد: تقاضای ما از مردم این است که کنش اجتماعی داشته باشند و از دیگران بخواهند که از ماسک استفاده کنند. حتی مردم می‌توانند به موضوع «نذر ماسک» توجه بیشتری داشته باشند. زیرا برخی خانواده‌ها ممکن است نتوانند ماسک تهیه کنند یا توان درست کردن ماسک نداشته باشند. بهترین اقدام در این ایام، تهیه و توزیع ماسک در جامعه است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که تاکنون ۲۹۸ هزار و ۹۰۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۹۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان این بیماری به ۱۶ هزار و ۳۴۳ نفر رسید؛ در همین حال، چهار هزار و ۲۷ بیمار نیز در آی سی یو هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا