آخرین اخبارصنعت-معدن-تجارت

تولید ایران‌خودرو و سایپا؛ هر روز کمتر از دیروز!

آمار عملکردی ایران‌خودرو و سایپا در مرداد امسال نشان می‌دهد که این خودروسازان در مجموع قریب به ۷۷ هزار دستگاه خودرو سواری تولید کرده‌اند و در مقابل با تکمیل بخشی از تولیدهای ماه‌های گذشته خود، بالغ بر ۸۹ هزار دستگاه خودرو فروخته‌اند. این بررسی آمار و مقایسه آن با عمکرد تیر و خرداد نشان می‌دهد که همچنان روند کاهش تولید ماه‌به‌ماه ادامه دارد و به‌جای سیر صعودی، آمار تولید خودروسازان در مسیر کاهشی شدن است.

به گزارش پایگاه خبری نقش نیوز ، طبق آمار ارائه شده از آمار تولید و فروش ایران‌خودرو و سایپا در پنجمین ماه از سال جاری، در مجموع این دو خودروساز ۷۶ هزار و ۹۹۳ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که نسبت به آمار تولید تیر ماه ۸۰۰۰ دستگاه کمتر و نسبت به آمار تولید خرداد ماه قریب به ۲۷ هزار دستگاه (۲۶ هزار و ۹۶۹ دستگاه) کمتر است. برخلاف آنچه که خودروسازان و مسئولان اعلام می‌کنند، روند تولید خودرو در خودروسازان داخلی صعودی نیست.

در حقیقت بررسی نقطه‌ به‌ نقطه آمار تولید و فروش خودروسازان در هر ماه نشان می‌دهد که در حال حاضر خودروسازان در اکثر خودروها بیش از آنکه تولید کنند، می‌فروشند؛ این بدان معناست که خودروسازان بیشتر در مسیر تکمیل ناقص‌هایی ماه‌ها و سال گذشته خود هستند که ماه‌به ماه هم کمتر می‌شود اما چون آمار تولید افزایشی نبوده و از تعداد خودروهای کف هم به‌مرور کاسته می‌شود، فاصله قابل توجهی در آمار فروش ایجاد نمی‌شود.

در مرداد ماه امسال خودروسازان بزرگ داخلی ۸۹ هزار و ۳۰۷ دستگاه خودرو فاکتور کرده‌اند که ۲۱ هزار و ۹۳۸ دستگاه کمتر از فروش در خرداد ماه و ۷۶۴۱ دستگاه کمتر از فروش در تیر ماه است. این اعداد نیز گویای آن است که ماه به ماه از تعداد خودروهای ناقص کم می‌شود.

تولید ۴۱ هزار و فروش ۵۰ هزار دستگاه از محصولات ایران‌خودرو 

ایران خودرو در مرداد ماه سال جاری در مجموع ۴۱ هزار و ۳۴۲ خودرو (حدودا ۴۷۴۰ دستگاه کمتر از تیر ماه) تولید کرده و در مقابل برای ۵۰ هزار و ۱۴۶ دستگاه خودرو ( ۶۶۵۶ دستگاه بیشتر از تیر ماه) فاکتور تجاری صادر کرده است.

البته ایران‌خودرو مدعی است که تولید آخرین روزهای هر ماه در آمار آن ماه قید نمی‌شود.

به تفکیک طبق آمار، ایران‌خودرو ۲۶ هزار و ۳۷۱ دستگاه محصولات گروه پژو و ۶۳۰۱ دستگاه از محصولات خانواده سمند در پنجمین ماه از سال ۱۴۰۱ تولید کرده و برای ۳۳ هزار و ۷۸۴ دستگاه از انواع پژو و ۶۵۵۳ دستگاه محصولات سمند فاکتور فروش صادر کرده است.

همچنین ایران‌خودرو به ترتیب ۵۴۱۱ دستگاه دنا، ۸۲۷ دستگاه رانا و ۱۰۹۷ دستگاه تارا تولید کرده و در مقابل به ترتیب ۵۹۰۵ دستگاه دنا، ۱۹۲۹ دستگاه رانا و ۱۳۶۳ دستگاه تارا فروخته است.

این گروه خودروسازی در مرداد ماه امسال همچنین ۱۱۰۲ دستگاه خودرو هایما تولید  اما هفت دستگاه فاکتور کرده است. ضمن اینکه ۲۳۳ دستگاه از سایر محصولات این گروه خودروسازی در آمار تولید این ماه ثبت شده که با تکمیل تولیدهای ماه‌های گذشته ۶۰۵ دستگاه فاکتور شده است.

تولید ۲۵ هزار و فروش ۲۷ هزار ستگاه از محصولات سایپا

دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) نیز در پنجمین ماه امسال در مجموع ۲۵ هزار و ۱۱۵ دستگاه خودرو (۲۳۵۹ دستگاه کمتر از تیر ماه) تولید کرده و در مقابل برای ۲۷ هزار و ۴۹۵ دستگاه خودرو (۱۱ هزار و ۲۰۳ دستگاه کمتر از تیر ماه) فاکتور فروش صادر کرده است.

به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در مرداد ماه امسال ۲۹۴۱ وانت پراید (سایپا ۱۵۱) تولید کرده و ۲۳۳۶ دستگاه از این محصول را تجاری‌سازی کرده است. همچنین ۲۴۶۶ دستگاه شاهین تولید کرده و ۲۳۵۲ دستگاه از آن فروخته است که هم آمار فروش و هم تولید این محصول بیشتر از ماه گذشته است.

در یک‌ماهه مذکور، سایپا در مجموع ۱۹ هزار و ۷۰۸ دستگاه از محصولات خانواده X۲۰۰ (تیبا، ساینا و کوییک) به تولید رسانده است. این خودروساز ۲۲ هزار و ۵۸۲ دستگاه از محصولات این خانواده را در این ماه تجاری‌سازی کرده است.

تولید ۱۰ هزار دستگاه و فروش ۱۱ هزار دستگاه از محصولات پارس‌خودرو

همچنین شرکت پارس خودرو به عنوان زیرمجموعه گروه سایپا در ماه مرداد ۱۰ هزار و ۵۳۶ دستگاه خودرو تولید (۹۰۱ دستگاه کمتر از تیر ماه) و ۱۱ هزار و ۶۶۶ دستگاه خودرو ( ۳۰۹۴ دستگاه کمتر از عرضه تیر ماه) فروخته است.

از تعداد خودروهای تولیدی پارس‌خودرو در ماه مرداد سال جاری ۵۷۴۹ دستگاه مربوط به محصولات گروه Q۲۰۰ بوده و در آمار فروش نیز تعداد ۹۶۴۱ دستگاه از این محصولات دیده می‌شود. همچنین در مدت مذکور ۴۵۲۹ دستگاه کوییک معمولی دنده‌ای و ۱۸۵ دستگاه کوییک پلاس اتوماتیک تولید شده که همه آن‌ها فروخته شده است.

پارس خودرو در مرداد ماه سال جاری یک دستگاه ساینا و همان یک دستگاه را فاکتور کرده است. پارس‌خودرو در این ماه نیز تولید و فروش کوییک S نداشته است.

در گزارش ارائه شده از سوی شرکت پارس‌خودرو، تولید ۷۲ بدنه پراید نیز ثبت شده است که به گفته سایپا (با توجه به ممنوعیت تولید پرایدها از سال ۱۳۹۸) به‌جهت گارانتی و واردانتی خودروهای موجود در بازار تولید می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا