آخرین اخباراقتصادی

تاثیرات شوک ارزی بر اقتصاد ایران

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید ، نوسانات نرخ ارز یکی از اصلی‌ترین دلایل نااطمینانی در فضای اقتصادی کشور است و دو شوک ارزی در دهه ۹۰ به خوبی این اثرات را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری نقش نیوز ، حسین سلاح‌ورزی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که نوسان نرخ ارز بر روی آن تاثیر می‌گذارد از بین بردن امکان تصمیم‌گیری کوتاه ‌مدت، میان مدت و بلند مدت برای فعالان اقتصادی است. اگر بپذیریم که امنیت جامعه وظیفه سیاست‌گذاران است به وجود آوردن امنیت اقتصادی نیز در همین سطح اهمیت دارد.

وی با اشاره به دو شوک بزرگ ارزی در دهه گذشته بیان کرد: نخستین بار ما در سال‌های ۱۳۹۰  و ۱۳۹۱ شاهد سه برابر شدن نرخ ارز بودیم و پس از آن نیز با خروج آمریکا از برجام و عدم پیوستن به FATF  سال ۱۳۹۷ تا امروز نرخ ارز تقریبا هشت برابر شده است. اگر این نرخ را یک متغیر کلیدی بدانیم ، اقتصاد ایران در تمام این سال‌ها با نوسان بالای ارز مواجه بوده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که دولت باید سیاست خود در قبال ارز صادراتی بخش خصوصی را تغییر دهد،  توضیح داد: حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از ارز صادراتی کشور متعلق به بخش خصوصی واقعی است. دولت می‌تواند برای بخش دولتی یا شبه دولتی تصمیم‌گیری کند اما باید ارز بخش خصوصی را از چارچوب تصمیم‌های خود خارج کند.به گفته سلاح‌ورزی ، یکی دیگر از خواسته‌های بخش خصوصی این است که بانک مرکزی ابتدای هر سال سیاست‌های پولی خود را مشخص کند تا فعالان اقتصادی بتوانند در این مسیر برای آینده خود تصمیم‌گیری کنند.

وی پایین بودن نرخ سرمایه‌ گذاری را نیز یکی دیگر از عوامل متاثر از نرخ ارز دانست و گفت: در ایران به دلیل سیاست‌های ارزی نادرست نه تنها افزایش نرخ ارز باعث افزایش صادرات نشد که حتی به کاهش آن نیز انجامید. این‌که صادرکننده مجبور شود ارز خود را به قیمتی پایین‌تر از بازار بفروشد قطعا انگیزه‌ها برای صادرات را نیز کاهش می‌دهد. از سوی دیگر همچنان بخشی از ساختار تولید ما به واردات مواد اولیه وابسته است و نوسان در نرخ ارز می‌تواند روی تولید ما نیز تاثیر منفی بگذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا