آخرین اخبارانرژی

ادامه روند صعودی قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا، در پی تائید تصمیم عربستان سعودی و روسیه برای تمدید کاهش عرضه اضافی تا پایان سال میلادی جاری، افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری نقش نیوز ، بهای معاملات نفت برنت با ۳۵ سنت معادل ۰.۴۱ درصد افزایش، به ۸۴ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۱ سنت معادل ۰.۵۱ درصد افزایش، در ۸۰ دلار و ۹۲ سنت در هر بشکه ایستاد.

هر دو شاخص هفته گذشته، بیش از شش درصد کاهش ثبت کرده بودند که دومین کاهش هفتگی متوالی آنها بود.

عربستان سعودی در بیانیه‌ای که از سوی یک منبع در وزارت انرژی منتشر شد، تائید کرد این کشور به کاهش داوطلبانه اضافی خود به میزان یک میلیون بشکه در روز ادامه می‌دهد که به منزله تولید حدود ۹ میلیون بشکه در روز در دسامبر است. تصمیم ریاض مطابق با پیش بینی تحلیلگران بود.

پس از بیانیه عربستان سعودی، روسیه هم اعلام کرد که به کاهش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی خود تا پایان دسامبر ادامه خواهد داد.

همان طور که تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند، شرکت آرامکوی سعودی قیمت فروش رسمی گرید نفتی عرب لایت برای دسامبر را برای مشتریان آسیایی تغییر نداد و روند افزایش قیمت پنج ماهه را متوقف کرد. قیمت فروش عرب لایت، چهار دلار در هر بشکه بالاتر از میانگین قیمت نفت عمان/دوبی ماند.

تحلیلگران موسسه مالی آی ان جی در یادداشتی اعلام کردند: بازار نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴، دچار مازاد عرضه می‌شود و این موضوع کافی است تا عربستان سعودی و روسیه را برای ادامه این کاهش تولید، متقاعد کند.

سورو سرکار، تحلیلگر دی بی اس در سنگاپور گفت: بازار در مقطع فعلی، روی ریسک ژئوپلیتیکی زیادی حساب نمی‌کند. وی با اشاره به ادامه کاهش عرضه، پایان افزایش نرخ‌های بهره و کاهش دلار آمریکا، پیش بینی کرد نفت برنت در محدوده ۸۰ تا ۸۵ دلار در هر بشکه، حمایت خواهد شد.

سرمایه‌گذاران هفته جاری منتظر انتشار آمار اقتصادی بیشتری از سوی چین هستند که دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکایی، تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی را هفته گذشته هشت حلقه کاهش دادند و به ۴۹۶ حلقه رساندند که پایین‌ترین میزان از ژانویه سال ۲۰۲۲ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا