آخرین اخبارکارآفرینی

اهمیت قانون پارتو در کسب و کارها

با قانون پارتو موفقیت را در کسب و کارتان تجربه کنید . همه ی ما برای موفقیت در عرصه های مختلف زندگی در حال تلاشیم و بدنبال آنیم تا با کسب موفقیت درکسب و کارمان ، کیفیت زندگی خود را بالاتر ببریم و فاکتورهای نشاط و شادی را در ذهنمان افزایش دهیم. قانون 20، 80 یا همان قانون پارتو به همین مفهوم اشاره دارد و به شما کمک بسزایی در اولویت بندی کارها می نماید. به همین ترتیب چنانچه شما بتوانید کارهای خود را اولویت‌بندی کنید و کارهای مهم‌تر را انجام دهید، ناخودآگاه ذهن شما از آشفتگی نجات پیدا می‌کند و زمان و انرژی شما حفظ می‌شود.

در بسیاری از ما ، موفقیت در زندگی و کسب و کارمان در یک قدمی ما قرار دارد. اما گاها متاسفانه هرگز به آن دست نمی یابیم . زمان و انرژی ، دو چالش بزرگ  دنیای امروز هستند. برای اینکه بتوانیم هم پا و همسو با پیشرفت تکنولوژی پیش برویم، نیاز داریم تا سرعت خود را در یادگیری و آموزش مطالب جدید هم چند برابر کنیم. اما لازمه سرعت بالا مصرف بیشتر انرژی است. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان هم انرژی را مدیریت کرد، و هم از زمان خود بهترین استفاده را برد؟

بنظرتان چه عامل یا عواملی می تواند نقش پیشران و تعیین کننده ای برای حصول این موفقیت داشته باشند. یکی از بزرگ ترین موانع ، دغدغه مدیریت زمان و مدیریت منابع است. کارهایی که بخش قابل توجهی از انرژی ما را هدر می دهد و سبب می شود علی رغم تلاش های صورت پذیرفته ، نتیجه ی مطلوبی بدست  نیاید.  پارتو، یک اقتصاددان معروف ایتالیایی در اوایل دهه 1900 میلادی بود که با تحقیقات و پژوهش‌های علمی به این نتیجه رسید که یک قانون مهم در تمام رویدادهای اقتصادی به چشم می‌خورد. او درک کرد که 80 درصد از نتایج ، ناشی از 20 درصد از عوامل است. بعدها صاحب‌نظران مختلفی روی این نظریه کار کردند و آن را در علوم مختلف استفاده کردند.

اصل پارتو، بطور مستقیم بیان می کند که اکثر نتایج از اقلیت ورودی‌ها حاصل می‌شوند. به بیان ساده تر،  تنها 20 درصد از کارگران ۸۰ درصد از نتایج را ارائه خواهند کرد یا تنها ۲۰ درصد از مشتریان ۸۰ درصد از درآمد یک مجموعه را تأمین می‌کنند. 80 درصد از ترافیک شهرها در 20 درصد از جاده های آن است. 80 درصد از سود کار کارخانه ها از 20 درصد از محصولات آن ها به دست می آید. 80 درصد از اختراعات را 20 درصد از افراد جامعه انجام می دهند . این ها همه نمونه های بارزی از قانون پارتو هستند.

با بررسی نمونه های مذکور می توان بطور وضوح به این نتیجه دست یافت که  اگر با نگاه عمیق و کاربردی این مقوله را دنبال کنیم به این نتیجه می رسیم ، که توزیع خیلی از منابع، کارها و … اصلاً عادلانه نیست. مطابق این قانون ، سرمایه‌ها و دارایی‌های کشور در اختیار 20 درصد از مردم آن است. 80 درصد پیشرفت، رشد و توسعه یک سازمان فقط توسط 20 درصد از افراد صورت می‌گیرد. 80 درصد از موفقیت های منحصر به فردی که در زندگی کسب می نماییم، فقط حاصل 20 درصد از کارها و تلاش هایی است که تاکنون انجام داده‌ایم.

متمرکز شدن بر روی این قانون یکی از عوامل کسب آرامش است. در انجام امور روزمره و بخصوص امور مرتبط با کسب و کارتان تمرکز کند. یطوریکه هرگاه مسئله‌ای حائز اهمیت است، با دقت و وقت بیشتری روی آن تمرکز کنید.  با رعایت چنین اصولی کارهای روزمره ی خود را بر اساس اولویت و اهمیتی که دارند، دسته ‌بندی کنید .تحقیقات نشان می دهد که قریب به اتفاق افراد ثروتمند یک هدف بزرگ دارند که همیشه روی آن کار می کنند. بنابراین، اگر می خواهید ثروتمند باشید، یک هدف بزرگ انتخاب کنید و تمام مدت روی آن کار کنید.

اصل پارتو در حوزه ی  روش های جذب مشتری برای فروش بیشتر در کسب ‌و کارتان نیز کاربرد دارد. احتمالا شرکت شما محصولات متنوعی را به بازار ارائه می‌کند. اما آیا همه این محصولات سودآوری یکسانی دارند؟ بر اساس قانون پارتو باید بگوییم که احتمالا این ‌طور نیست و شما ۸۰ درصد از فروش تان تنها مختص 20 درصد از محصولات تان است. شما با استفاده ازاصل پارتو می‌توانید به‌ جای تلاش زیاد و صرف زمان برای انجام کارهایی که در انتها بازدهی چندانی هم برای شما نداشته باشد، تمرکز خود را روی پروژه‌های مهمی متمرکز کنید که رابطه ی مستقیمی با موفقیت شما دارند.

 

مهندس فاطمه یحیائی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا